Vaikas ir sveika mityba

Turbūt ne vienam kyla klausimas, kas bendro tarp taupymo, investavimo ir sveikos vaiko mitybos. Kitiems gi, turbūt visiškai akivaizdu, kad:

  1. jei alinsime savo sveikatą, tai ji atgal pareikalaus dešimteriopai ir laiko ir finansų prasme;
  2. nežinodamas kas sveika ir kas kenksminga jo organizmui vaikas savo pinigus išleis… Jūs žinote kam 😉

Karčiausia mano patirtis buvo, kuomet mano sūnus 200Lt vertės kupiūrą per 2 savaites iškeitė į kalną popieriukų nuo įvairiausių saldainių, gumų, krekerių, sausainių, guminukų ir kitokių velnių pakuočių, jau nekalbant apie kalną buteliukų kokakolos. Tąkart gailestį šitaip išmestiems pinigams pakeitė pyktis ant savęs už tai, kad visi tie pinigai ne šiaip sau išmesti, bet už juos besaikiai nuodytas mano sūnaus organizmas. Skaudžiausia buvo suvokti, jog dėl šito kaltas buvo mano negebėjimas suformuoti tinkamas savo sūnaus vertybes.

Ėmėmės keisti racioną

Žinodami, kad pamokslavimai nėra pati efektyviausia auklėjimo priemonė nusprendėme pakeisti visos šeimos racioną. Pradėjome daug dėmesio skirti produktų sudėčiai, išsiaiškinome įvairių E poveikį žmogaus organizmui. Šitaip pieniškas dešreles mūsų racione pakeitė brangiausios ir kokybiškiausios dešrelės, bet ir tas vaikai ilgainiui atsisakė valgyti. Siekiant bet kokių esminių pokyčių labai svarbu maksimaliai įtraukti pačius vaikus. Taip ir mes, tėvai, ėmėmės tik idėjinių lyderių vaidmens, o informacijos paiešką, atradimo džiaugsmą ir pasididžiavimo jausmą už priimtus išmintingus sprendimus palikome vaikams. Dabar jie geriau už tėvus žino kenksmingiausius E priedus ir kur rasti visą informaciją apie juos. Žinoma, kelias nebuvo nei lengvas nei trumpas. Ir pagundų šiame kelyje būta daug. Kartą vaikai užsidegė noru kažkokiai naujai fantai sintetinio mėlynumo spalvos. Į klausimą kodėl taip stipriai jos nori vaikai atsakė, kad ji labai skani. Tąkart paėmiau buteliuką ir atsisukęs kontraetiketę paprašiau vaikų sustabdyti mane kai išgirs skaitant kažką kas jiems skanu, ir ėmiau skaityti sudėtį. Žinoma, mano skaitomi pavadinimai ne tik vertė gerai pamiklinti liežuvį bet ir nežadėjo jokio malonumo nei gomuriui nei ausiai. Dar neįpusėjus vyresnioji dukra atėmė iš manęs fantą ir padėjusi atgal į lentyną į vežimėlį įdėjo du butelius giluminio vandens skaninto sultimis. Sprendimas efektyvus tada, kai jį priima pats vaikas. Nenoriu pasakyti kad vienas toks atvejis gali iš esmės pakeisti vaikų požiūrį ir įpročius. Savo raciono vertinimas, kontraetikečių skaitymas turėjo tapti mūsų kasdienio apsipirkimo norma. Jau skaitant fantos sudėtį vaikai žinojo kad jei sustabdys mane ties žodžiu ‘cukrus’, tai jiems bus pasiūlyta geriau pigiau nusipirkti kilogramą cukraus nei brangiau puslitrį saldinto dažyto vandens.

Trys zuikiai vienu šūviu

Žingsnis po žingsnio mes keitėme visos šeimos mitybos įpročius – mažinome kepto maisto ir mėsos vartojimą, didinome žuvies ir daržovių dalį racione. Prireikė ne vienerių metų, kol atsirinkome pagal savo supratimą SAUGIUS maisto produktus. Nuostabiausia buvo suvokti kad visa tai jau vyksta ne tėvų, bet vaikų iniciatyva, kurie nesibodi ir pabart tėvų kai šie neapsižiūrėję nuperka kažką nelabai tinkamo. Siekiant aktyvaus vaikų įsitraukimo labai svarbu palikti jiems kuo daugiau laisvės ir erdvės sprendimams, neapriboti jų bereikalingais draudimas. Šitaip siekdami sveikesnės mitybos mes neatribojome jų nei nuo picos, nei nuo kokakolos sutarę, kad galima visko jeigu saikingai. Vaikų poreikis blizgiems gomurio dirgikliams išgaravo, saldainius ir guminukus pakeitė sūrio lazdelės.
Dabar vaikai savo pinigams randa daug geresnių pritaikymo galimybių. Nuodams neišleisti pinigai yra taupomi ir išleidžiami daug rimtesniems pirkiniams. Žinoma, šie pirkiniai vis tiek būtų daromi, bet jiems būtų reikėję didelės dalies tėvų finansinio dalyvavimo. Mums pavyko nemažinant vaikų kišenpinigių utilizuoti neigiamą jų poveikį sveikatai (1) ir sutaupyti šeimos biudžeto (2) kartu didinant vaikų finansinį savarankiškumą (3) – kuo didesnį pirkinį jie gali padaryti savarankiškai be tėvų dalyvavimo, tuo savarankiškesni jie jaučiasi.

Neperlenkite lazdos

Mums nepavyko šito išvengti. Klaidų matyt nedaro tik tas kas išvis nieko nedaro. O protingas žmogus stengiasi savo klaidas kaip galima anksčiau pastebėti ir ištaisyti. Įskiepijome savo vaikams, kad viena sveikiausių mėsų – vištienos krūtinėlė. Todėl kai Vilniuje atsirado KFC užeiga siūlanti įvairius patiekalus su vištiena, jos meniu tapo vaikui patrauklia alternatyva namuose ruošiamam maistui. Rezultatai buvo greiti ir gąsdinantys – vištienoje susikaupę augimo hormonai iššaukė skausmingus sukietėjimus vaiko krūtinėje. Nuo šiol vištieną perkame tik iš ūkininkų, o iš ne namuose gaminto maisto mūsų racione liko tik pica.

Gaminame patys

Vaikai, supratę kokie pavojai gali slypėti maiste ėmėsi aktyviau domėtis ir jo ruošyba. Jei tinkamai nukreipsite vaikų pastangas tai apsaugosite juos nuo sudėtingų receptų ir per daug didelės rizikos ‘susimauti’. Padėkite savo vaikams atsirinkti paprastus receptus kur jų patirties užteks geram rezultatui gauti. Tik matydamas kad jam sekasi, vaikas nepraras entuziazmo. Paprasti receptai bus ne tik sveiki, bet taupūs Jūsų piniginei. Neribokite fantazijos. Namuose su didžiausiu vaikų palaikymu pasigaminsite ir sveikus mėsainius ir nebrangius suši. Bendras darbas virtuvėje paverstas tam tikra žaidimo forma bus daug geresnė savaitgalio atrakcija šeimai nei išvyka į kavinę ar piceriją. Sutaupysite ne tik pinigų, bet ir sveikatos.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Norėdami pamatyti užduotį, turite aktyvuoti Javascript