Pinigų taupymo įgūdžiai

Ankstesniame „Investuok“ numeryje kalbėjome, kaip „Šeimos banko“ palūkanos gali paskatinti vaiką taupyti. Taip pat esame kalbėję, kad vaiko gebėjimas planuoti ateitį yra gana ribotas ir labai priklauso nuo jo amžiaus bei šio įgūdžio išlavinimo. Kuo prasčiau vaikas planuoja ateitį, tuo sunkiau jam pasiryžti rimčiau taupyti, jau nekalbant apie galimybę įgyvendinti taupymo planą.
Čia didelė atsakomybė tenka tėvams. Mūsų, tėvų, užduotis yra suskaldyti taupymą į vaikui suprantamus ir gana lengvai įgyvendinamus uždavinius. Jei, tarkim, sūnus nori dviračio už 500 Lt, tai taupymo sumą galime suskaldyti į mažesnius etapus, pvz., tris žaidimus „X-Box“ po150 Lt. Vieną žaidimą „X-Box“ – į tris krepšinio kamuolius po 50 Lt, o krepšinio kamuolį – į tris apsilankymus kino teatre. Labai svarbu, kad kiekvienas iš pasiūlytų variantų būtų vertingas vaikui. Jei šios taisyklės nepaisysime, tai mūsų argumentai vaikui nebus įtikinami.

Žingsnis po žingsnio
Žinoma, ieškant atsakymo į klausimą, kas vertinga mano vaikui, teks su juo nemažai pabendrauti temomis, kuriomis paprastai nekalbame. Jei nekalbame, tai, galimas dalykas, ir nemokame apie tai bendrauti. Svarbu nenuleisti rankų po pirmųjų nesėkmių. Kad ir kas nutiktų, stenkitės viską daryti nuoširdžiai ir be apsimestinio dėmesingumo. Vaikai puikiai jaučia apsimetinėjimą, bet gana lengvai atsiveria pajutę nuoširdumą. Tai būtų pirmas etapas.Antrame etape, kai jau žinome, kas domina mūsų vaikus, galime imtis veiksmų, padėsiančių vaikui įgyvendinti taupymo planą. Pradėsime nuo pasirengimo atsisakyti nebūtinų išlaidų, pavyzdžiui, saldainių, ledų ar vaisvandenių. Teks improvizuoti priklausomai nuo keliamų uždavinių, turimo biudžeto ir turimų vaiko įgūdžių. Kai kam pakaks išsiaiškinti, kad galima pirkti ledus po 99 ct užuot mokėjus po 2,5 Lt. Kitiems teks aptart su vaikais, kiek porcijų ledų kainuoja bilietas į kiną ir palyginti su patiriamu malonumo kiekiu: 6 porcijas ledų valgant po 10 minučių patiriama 1 valanda malonumo, o kinas – tai pusantros ar dvi valandos žiūrėjimo malonumo ir dar malonumas aptarti su draugais. Kai rasite savo kelią, kaip pateikti vaikui taupymo alternatyvą smulkioms išlaidom, raskite būdų, kurie palengvintų vaikui jo sprendimą. Pasirūpinkite, kad mažus gyvenimo malonumus (saldainių, ledų, vaisvandenių) jis dažniau rastų namuose nupirktus tėvų. Taip jis mokysis taupyti, o atsisakymo netektį iš dalies kompensuos tėvai. Ši tėvų kompensacija bus įvertinta kaip
jų dėmesingumo ir rūpesčio išraiška. Jei naudojatės internetiniu „Šeimos banku“, nepatingėkite ir skirkite laiko aptarti su vaiku, kaip jo taupomi pinigai „gamina“ kitus pinigus. Šiam tikslui „Šeimos bankas“ parengė santaupų ir palūkanų grafinę skaičiuoklę.

Gali pirkti, bet taupo
Labai svarbu suprasti, kokį uždavinį sprendžia tėvų dalyvavimas taupymo procese. Tėvų pagalba neturi kompensuoti vaiko „nuostolio“ dėl taupymo, bet tik jį amortizuoti, sušvelninti. Iš tėvų reikalingas jautrus situacijos pajautimas ir parinktas tinkamo dydžio amortizavimas, kuris nuolat turi mažėti, kol galiausia vaikas bus pasirengęs prisiimti visą atsakomybę ir taupymo netekčių naštą. Jei viską darysite tinkamai, tai ir patys nepastebėsite, kada vaikai pajus pinigų (jų akimis DIDELIŲ pinigų) galią, kai, rodos, gali pirkti kone viską, ko įsigeidi, o su šia galimybe dings poreikis pirkti bet ką. Šią vaikų būseną lengvai atpažinsite iš to, kad jie pradės aktyviai su jumis dalintis savo galimybėmis. Pradžioje tai gali gąsdinti, nes tėvai įsivaizduoja, kad vaikai iškart puls leisti sutaupytus pinigus. Tačiau jei nesigąsdinsite šių kalbų, tai pasidovanosite sau daug puikių akimirkų klausydamiesi,kaip jūsų vaikai, kurie anksčiau tik ir tetroško pirkti pirkti pirkti, ima kalbėti apie tai, kad jie ir nori, ir gali, bet… kol kas nusprendė neleisti pinigų pirkiniui. Šitaip vaikai pradeda tiesiog taupyti pinigus kaip perkamosios galios instrumentą. Kitą kartą, kai kuris draugas ims didžiuotis nauju savo turtu, Jūsų vaikas užuot ėmęs „tokio pačio“ maldaut iš savo tėvų, savo socialinį statusą lengvai kompensuos ir netgi dar labiau įtvirtins savivertę žinodamas, kad bet kada gali TAI nusipirkti. Šitaip galimybė turėti su kaupu kompensuoja turėjimą.

Mokytis su vaiku
Kai vaikai išmoks taupyti ir jų santaupos ims slėgti jūsų kišenę, turite būti pasirengę bet kurią dieną sutaupytus pinigus „padėti ant stalo“. Žinoma, galite su vaikais iš anksto aptarti, prieš kiek laiko reikia perspėti tėvus norint pasiimti tam tikrą santaupų sumą. Bet ir tokiu atveju gali kilti keblumų išgirdus vaiko sprendimą kitą savaitę išleisti tūkstantį, pusantro ar du išmaniajam telefonui.Todėl mokydami vaikus taupumo ir atsakingo elgesio su pinigais nepamirškite šiais patarimais vadovautis ir patys. Tai toli gražu nereiškia, kad pinigus privalote laikyti miegamojo stalčiuje. Niekas nedraudžia vaiko pageidaujamą daiktą pirkti išsimokėtinai ar rasti kitą finansiškai palankesnį sprendimą. Svarbu suprasti, kad tuo metu, kol vaikas taupė savo pinigus, jis išties taupė jūsų pinigus. Juk jeigu jis galų gale pribrendo rimtam pirkiniui, tai jums vis tiek būtų tekę jam skirti pinigų. O dabar vietoj jūsų tai daro jūsų atžala už tuos pinigus, kuriuos būtumėte leidęs vaiko įgeidžiams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Norėdami pamatyti užduotį, turite aktyvuoti Javascript